Pedagogický seminář LT 8
Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
107PSLT8 | zápočet | 3 | 2 hodiny SEMINÁŘŮ týdně (45 minut), 54 až 69 hodin domácí příprava | česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Katedra
Předmět zajišťuje Katedra tance
Obsah
Předmět se zaměřuje na sledování filmových materiálů, záznamů tanců jednotlivých oblastí a praktické osvojení vybraných tanců, v praktickém semináři na sále. Předmět se zabývá oblastí Lašska. Posluchači vytváří pohybovou přípravu pro vybranou oblast.
Cílem studia je hlubší poznání vybrané oblasti Lašska a pedagogická práce na jejím tanečním osvojení s důrazem na specifika oblasti. Samostatná činnost studentů, zaměřená na získání informací o daném regionu, jejich zpracování a využití při výuce lidových tanců.
Tematické okruhy: Tance z Lašska: Lašsko je další rázovitou oblastí na východní Moravě. Dnešní chápání oblasti Lašska jako rovnocenného protějšku Valašska, Hané, Horácka a Slovácka se ustálilo vlivem různých okolností, mezi nimiž hrály významnou roli zvláštnosti dialektologické a osobité rysy regionální kultury vůbec. Lašsko není jednolitou oblastí. Podle krajinného rázu, podle kroje, některých druhů tanců, ale především co do tanečního stylu a charakteru tanečních kroků se dělí na několik podoblastí.
1)Valašsko lašské pomezí: Zhnily z Měrkovic, Zvrtek z Gruně, Čeladenský z Kozlovic, Dymak z Kozlovic, Hulan z Měrkovic, Kalamajka z Kozlovic, Kohut z Kunčic, Koval z Kozlovic, Lendr z Kozlovic, Pilky z Kozlovic a ze Lhotky pod Ondřejníkem
2)Horské Lašsko: Starodávný z Gruně, Zvrtek ze Starých Hamrů, Zvrtek z pomezí Kysuc, Obertas z pomezí Kysuc, Čardaš z Konečné, Babsky z Korně, Čeladenský z Ostravice, Dratenik z Ostravice, Hulan z Gruně, Kalamajka ze Starých Hamer, Ruska polka z Malenovic, Slezsky čardaš z Ostravice, Vojtek z Bílé,
3)Nížinné Lašsko: Starodávný ze Sedlišť, Taněc z Krmelína, Zvrtek ze Staré vsi nad Ondřejnicí, Cigan z Krmelína, Dratenik z Krmelína, Dymak ze Staré Bělé, Galaty z Janovic, Kožuch podolsky z Hukvald, z Krmelína, Požehnany z Janovic, Ruska polka z Janovic, z Krmelína, Šatečkovy z Janovic, Zbujan z Morávky,
4)Štrambersko: Ignac Manda a Smutna cerka ze Štramberku,
5)Lašský skok: Lašský skok sólový, ve dvojici a ve čtveřici, Lašský skok Ondraš. Na rozdíl od Valašského Odzemku, který se tančí na jednu základní píseň, písní k Lašskému skoku je celá řada. Taneční prvky skoku se vyznačují rázností a hranatostí některých cifer, které zajímavě kontrastují s ciframi lehkými, měkkými. Posluchači se snaží vytvořit vlastní sled cifer z možností, které široce nabízí studovaný materiál. Lašský skok je improvizační záležitostí každého tanečníka, proto si každý hledá svůj osobitý styl Lašského skoku.
Výsledky učení
Posluchač získá informace o daném regionu, jejich zpracování a využití při výuce lidových tanců, při zpracování podkladů pro výuku lidového tance i tvorbu vystoupení pro žáky uměleckých škol, amatérských i profesionálních souborů.
Posluchač si po každé probrané oblasti připraví technickou průpravu a vyhledá tanec v literatuře týkající se dané oblasti, vypracuje metodický postup výuky.
Předpoklady a další požadavky
Korekvizita: Didaktika a metodika LT 10
Literatura
Povinná literatura:
JELÍNKOVÁ, Zdena et al. Lašsko: popisy tanců ke stejnojmenné videokazetě. Strážnice: Ústav lidové kultury, 1996. Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska; díl 9.
Doporučená literatura:
JANÁČEK, Leoš a ŠTĚDROŇ, Bohumír, ed. Lašské tance [hudebnina]. 1. vyd. Praha: Orbis, 1951.
JANÁČEK, Leoš, ed., PROCHÁZKOVÁ, Jarmila, ed. a MATUSZKOVÁ, Jitka, ed. Národní tance na Moravě: a další úpravy lidových tanců pro klavír, (zpěv) a taneční soubor = Nationale Tänze aus Mähren = Folk dances in Moravia = Dances nationales en Moravie: (1890 - 1912) [hudebnina]. Vydání v této řadě první. Brno: Editio Janáček, 2005. 1 partitura (123 stran). Souborné kritické vydání děl Leoše Janáčka. Řada G; svazek 2. ISMN M-706527-03-1.
JANÁČEK, Leoš. Národní tance na Moravě [hudebnina]. 2. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, 1953.
JANÁČEK, Leoš: výběr z díla
JELÍNKOVÁ, Zdenka: výběr z díla
SOCHA, Vincenc, ed. Lidové tance na Lašsku. Část I. 1. vyd. Lhotka, p. Metylovice: V. Socha, 1948.
Hodnoticí metody a kritéria
Požadována je praktická účast na semináři, příprava alespoň jedné pohybově-taneční variace k probírané folklorní oblasti (technická příprava taneční dovednosti dané oblasti). Seminární práce k tématice studentem zvolené oblasti.
Další informace
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Pedagogika tance (Mg) - Lidový tanec od 2022/23 (Povinné předměty hlavní)