Projekce a video 2

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Semestr
203PVD2 zkouška 6 80 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 90 až 120 hodin domácí příprava

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra scénografie

Obsah

V druhém semestru je výuka oboru Projekce a video zaměřena na specifické žánry scénického umění (pohybové a tanečním divadlo, hudební divadlo a opera), ale dostává se i mimo divadelní prostor (exteriér, site-specific). Studující tak prohlubují své znalosti a dovednosti v oblasti scénického využití projekce a učí se vybírat technické a umělecké prostředky podle potřeb a možností projektu. V tomto semestru jsou také motivováni ke spolupráci se studenty jiných oborů (například KALD, Nonverbální divadlo nebo operní režie na HAMU).

Teoretická část výuky se zabývá především metodologií práce ve specifických oblastech živého umění a do hloubky rozvíjí témata zpracovaná v rámci společných modulů. Praktická část výuky opět probíhá formou mikro-cvičení s okamžitou zpětnou vazbou.

MODUL 1 – Vnoření – Společný modul

Praktické cvičení – prostorová instalace s prvkem živé akce/performance. Možná spolupráce se studenty jiných oborů AMU.

MODUL 2 – Samostatný modul

Interakce s živým elementem – projekční principy Laterny magiky pro tanec a pohybové divadlo.

MODUL 3 – Příběh – Společný modul

Praktické cvičení velkého formátu: pohyb v prostoru jako narativní prostředek. Prostorová instalace, která se soustředí na vizuální a zvuková propojení a vývoj všech složek (světlo, zvuk, projekce) v závislosti na pohybu návštěvníků.

MODUL 4 – Samostatný modul

Projekce a hudba – Analýza Ikonických hudebních vystoupení s vizuálním doprovodem, synchronizace s hudbou a světly. Mikrocvičení (rytmus, střih, vizuální doprovod oblíbené hudební skladby)

MODUL 5 – Interakce– Společný modul

Práce v plenéru. Krajina, prostředí, atmosférické jevy. Realizace multimediální instalace v krajině nebo městské krajině (společná práce)

MODUL 6 – Samostatný modul

Projekce mimo divadelní prostor – projekce v exteriéru, projekční mapping, příprava a prezentace projektů v závislosti na prostředí, koncepce site-specific projektu.

MODUL 7 – Závěrečný společný modul

Prezentace všech průběžných společných úkolů, shrnutí semestru, zadání témat na další semestr.

Výsledky učení

Student má přehled o možnostech aplikace technologií zejména v oblasti živého umění, má dostatečné znalosti v oblasti projekce a videa a základních softwarů potřebných k přípravě a realizaci projektu, disponuje technickými poznatky k propojování projekčních, zvukových a světelných technologií a jejich synchronního použití, dokáže při své tvorbě reflektovat historické, kulturní, ekonomické, environmentální, umělecké a etické souvislosti, dokáže propojovat technickou a uměleckou rovinu projektů v oblasti živého umění. Dále je schopen profesionální komunikace na technické i umělecké rovině ve všech zmíněných oblastech, je schopen vytvořit dokumentaci o vzniku a vlastnostech autorského díla a má přehled o aktuálně dostupných technologiích potřebných k realizaci uměleckého projektu a jejich principu fungování.

Předpoklady a další požadavky

Literatura

Výuka bude probíhat v prostoru vybaveném světelnou a projekční technikou, jejichž využití bude vždy přizpůsobeno konkrétnímu úkolu. Dále bude postupně vytvářená knihovna materiálů pro účely výuky i praktické práce. Předpokládá se, že k vypracování některých úkolů budou studenti využívat vlastní počítače se studentskými licencemi potřebných programů.

• Digital Media, Projection Design, and Technology for Theatre, Alex Oliszewski, Daniel Fine, Daniel Roth, 2018.

• Electric Shadows: An Introduction to Video and Projection on Stage, Nick Moran.

• Materiology: The Creative Industry's Guide to Materials and Technologies, Daniel Kula, Élodie Ternaux, Quentin Hirsinger

• Artificial Darkness. An Obscure History of Modern Art and Media, Noam M. Elcott.

• The Projection Designer’s Toolkit, Jeromy Hopgood

• James Turrell : a retrospective, Govan Michael

• YT channel: https://www.youtube.com/@philipp7pc

• Processing: A Programming Handbook for Visual Designers and Artists

• Anthony McCall: Notebooks and Conversations, Graham Ellard, Stephen

Hodnoticí metody a kritéria

Docházka (80%), průběžné praktické výstupy a jejich závěrečná prezentace v rámci klauzurní výstavy. Studující budou prezentovat semestrální výstupy v jeden společný, předem stanovený termín, prostředky dle svého výběru. První den výstavy proběhne hodnocení prací, poté by měly zůstat několik následujících dní k nahlédnutí zájemcům.

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů