Etika v dokumentárním filmu

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303METDF zápočet 1 8 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 19 až 24 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Alice RŮŽIČKOVÁ

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Alice RŮŽIČKOVÁ

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra dokumentární tvorby

Obsah

Seminář o etice v dokumentárním filmu na MFDF Ji.hlava 2024

Odpovědnost za téma

Mezinárodní festival dokumentárního filmu Ji.hlava i letos nabízí studentům a studentkám filmových a mediálních studií a dalších humanitních a kulturně-společenských oborů vzdělávací seminář o etice v dokumentárním filmu. Seminář se uskuteční 30. až 31. října během třetího ročníku Konference o etice v dokumentárním filmu na MFDF Ji.hlava ve Zkušebně Horáckého divadla (Komenského 1359).

Tématem konference a semináře je Zodpovědnost za téma, přes které budeme zkoumat jako filmaři*ky, producenti*ky, instituce či filmoví kritici*čky nastolují témata, která rezonují ve společnosti. Hodnoty, cíle a ideologie se projevují na různých úrovních rozhodování se o tom, o čem se bude točit. A v každé fázi tohoto procesu se objevují překážky, omezení, strukturální podmínky, které ovlivňují veřejnou diskusi o problémech našeho světa.

•Jak se ve středoevropském kontextu vytvářejí témata dokumentárního filmu?

•Co jsou tichá místa naší veřejné debaty a kdo je zodpovědný za mlčení?

•Kdo jsou klíčoví aktéři gatekeepingu a do jaké míry jsou schopni prosazovat vlastní agendu?

•Do jaké míry mohou být filmaři a filmařky nezávislí na nastolování veřejné agendy z pozice mocenských hráčů v médiích?

•Do jaké míry dokážou filmaři a filmařky vzdorovat módním trendům a subversivně vnášet hlasy těch, kteří hlas nemají?

•Jaký je vztah mezi dokumentárním filmem a žurnalistikou v její síle a schopnosti nastolovat problémy?

•Jakou roli zde hrají jednotliví aktéři, průmysl, instituce?

V letošním ročníku navazujícím na dva předchozí věnované moci a práci s archivním materiálem se zaměříme na různé podoby etických dilemat, které souvisí s rozhodováním se o tématech dokumentárního filmu na individuální rovni tvůrců a tvůrkyň, v institucionálním prostředí produkce a médií i ve vztahu k politické a ekonomické moci.

Pro studenty a studentky připravujeme bohatý obsah v podobě formálních i neformálních kurzů v češtině a angličtině, které se první den zaměří na individuální rovinu a druhý den na strukturální a institucionální rovinu problému.

Novinkou bude ještě větší důraz na nehierarchičnost semináře a se studenty a studentkami chceme pracovat i nad rámec jednotlivých sessions – plánujeme setkání před festivalem (online), společné pivo během festivalu i setkání po konferenci, které by nejen zreflektovalo samotný seminář, ale dalo studentům a studentkám i možnost tvarovat a podílet se na podobě příštího ročníku konference.

Osnova:

DEN 1 - 30. 10. 2024:

1.Workshop se studentstvem – ranní káva o etice v dokumentárním filmu

Rána káva představuje bezpečný prostor pro sdílení otázek, nejistot a zkušeností s morálními konfliktními plochami dokumentární tvorby. V dialogu se studujícími pod vedením facilitátora budeme definovat problémy, hranice a etické souvislosti konstrukce témat v současné dokumentární tvorbě. Diskuse bude moderována nehierarchickým a inkluzivním způsobem a zaměří se především na to, jaká témata podle studujících v dokumentární tvorbě chybí, jak se jim daří je prosazovat, na jaké překážky narážejí, zda pro ně existují hranice z hlediska výběru témat, jak rozumějí společenské a tvůrčí. odpovědnosti.

2.Masterclass s Katerinou Cizek

Jak nastolit vlastní agendu navzdory ekonomickým, institucionálním nebo politickým překážkám? Jak dokážeme hacknout systém a používat jiné postupy, alternativní distribuční kanály či nové technologie? O problému jak prosazovat témata, vůči kterým je veřejná diskuse nebo filmový průmysl slepý, bude mluvit kanadská filmařka Katerina Cizek.

3.Case study: Hranice Evropy

Host: Apolena Rychlíková

4.Diskuse s tvůrci a tvůrkyněmi

Autorský pohled ze středoevropského prostoru předestře problém odpovědnosti za téma vůči tvůrčí umělecké vizi, společnosti a institucím se snahou propojit pohled mladé generace s etablovanými filmaři a filmařkami.

5.Podcast: 5:59

DEN 2 - 31. 10. 2024:

1.Akademický panel

Předestře mapu problematiky vytváření témat ve vztahu k veřejné sféře, popíše podmínky nastolování agendy a identifikuje klíčové hráče.

2.Keynote

Zahraniční řečník nebo řečnice bude hovořit o problému institucionálního nastolování témat a nástrojů, které mají velká média a produkce, aby naplňovaly svou roli společenské odpovědnosti. Jaké nástroje mají například BBC nebo dánská veřejnoprávní televize, aby nevznikaly bílá místa? Jaká je etika zobrazování? Jak vybraná témata působí na publikum a jakou zodpovědnost za emoce konzumentů nesou instituce či tvůrci? Jaká je síla dokumentu?

3.Case study

Host: Ivo Bystričan

4.Industry panel

Otevřený panel zástupců klíčových aktérů česko-slovenského kontextu, audiovizuálních fondů, médií veřejné služby a soukromé VOD produkce se zaměří na podmínky a institucionální souvislosti hledání, vytváření a prosazování témat, na otázky cenzury či vztahu k mocenským elitám z byznysu a politiky.

5.Podcast: Čelisti

Jaká témata chybí v českém/slovenském/středoevropském filmu?

Výstupy

Studenti a studentky budou po absolvování semináře schopni kriticky uvažovat o etice dokumentárního filmu, institucionální i tvůrčí rovině hledání a prosazování témat, cenzuře, odpovědnosti tvůrců či institucí, gatekeepingu a politických, ekonomických a organizačních aspektech prosazování témat či limit.

Akreditace

Účastníci semináře obdrží akreditaci INDUSTRY STUDENT zdarma, se kterou získávají výhody filmových profesionálů:

•Všechny filmové projekce

•Otevřený industry program

•Vybraný doprovodný program

Podmínky absolvování semináře

•Účast na konferenci (plná docházka)

•Esej

Přihlašování

Kromě zápisu v KOSu na tento modul, je nutné přihlásit se do semináře do 6. 10. 2024 vyplněním formuláře (neváhejte, kapacita je limitovaná – konference se nabízí i jiným školám): https://forms.gle/Ar4YpqoaKeDHMtT9A

V případě jakýchkoli otázek, neváhejte kontaktovat stage manažerku konference Veroniku Verešovou na etika@ji-hlava.cz

Výsledky učení

Konference o etice v dokumentárním filmu je platformou pro setkání lidí se zájmem o dokumentární tvorbu a etiku ze sféry akademické, profesní, industry i nejširší veřejnosti. Jejím smyslem je vyvolat dialog o důležitých etických otázkách filmové tvorby i podnítit domácí výzkum etablováním nového prostoru pro diskuzi mezi akademiky a profesionály v oblasti filmové tvorby (filmová a mediální studia, sociální vědy, historie, postkoloniální studia, archivnictví a další).

Předpoklady a další požadavky

Kromě přihlášení na modul v KOS, je nutno se ještě přihlásit do 6. 10. 2024 přes formulář: https://forms.gle/Ar4YpqoaKeDHMtT9A; případné dotazy směřujte na etika@ji-hlava.cz.

Literatura

https://www.ji-hlava.cz/etika

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast po celou dobu

Poznámka

Modulová výuka KDT FAMU

Přednášející/Lecturer: Katerina Cizek, Apolena Rychlíková, Ivo Bystřičan (koordinuje Veronika Verešová, garantuje Alice Růžičková)

Termíny a místo konání/Date and time: 30-31. 10. 2024, zkušebna Horáckého divadla – Komenského 1359, v rámci MFDF Jihlava

Podmínky atestace/Assignement: zá/1 – 100% účast po celou dobu

Další informace

Předmět lze absolvovat opakovaně

Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů fakulty

Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
30.10.2024 Alice RŮŽIČKOVÁ MFDF Jihlava
30-31. 10., přihlate se do 6.10. na https://forms.gle/Ar4YpqoaKeDHMtT9A paralelka 1

Rozvrh na letní semestr 2024/2025:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů