Trénink lidového tance 5

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
107TLTA5 zápočet 2 2 hodiny CVIČENÍ týdně (45 minut), 32 až 42 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra tance

Obsah

Praktické provedení uvedených tanců. Jednotlivé variace i celky tanců s jejich varianty. Posluchač si praktickým osvojováním na sále prohlubuje své dovednosti, rozšiřuje zkušenosti a povědomí o lidové taneční technice.

Tematické okruhy:

  1. Další taneční kroky ve složitějším zadání i provedení: každý posluchač pracuje na zvládnutí tanečních kroků nejprve jednotlivě, a pak v páru. Přesné technické zvládnutí daného kroku je základem pro všechna možná provedení (rovně, v natáčení, v otáčení vpravo a vlevo).
  2. Zvládnuté kroky se pojí do větších celků, takzvaných kombinací. Spojují se technicky náročnější kroky ve vazby, dalším krokem je tanec v páru, který propracovává zvládnuté variace. Párovému tanci je v této fázi výuky věnována velká pozornost. Kombinují se různá párová držení a způsoby výměny držení v páru.
  3. Rytmické obměny kroků s oblastními varianty: Kroky jsou prováděny v různých prostorových, tempových i rytmických obměnách. Rytmická obměna tvoří v technickém provedení kroku změny, jež jsou základem rozdílnosti folklorních oblastí.
  4. Další možné varianty a speciální kroky lidového tance z etnografických oblastí. Ukázkami a praktickým srovnáváním odlišností kroků jednotlivých oblastí, zdokonalujeme charakter a způsob tance, který je v dané oblasti typický.
  5. Kombinace kroků: 2/4 kolečkový krok s chůzí s přeskoky a poloběhem – kolečko s „furiantovým“ rytmem, 3/4 kolečkový krok se zadržovaným krokem a horizontálním obloukem – „Kolečko smrti“, Rokycanská s mlýnkovým podtáčením dívky.
  6. Tance Severovýchodních Čech s důrazem na provedení specifik oblasti. Tance s proměnlivým taktem – jejich rozbor, rytmická i technická průprava.
  7. Vybrané tance folklorních oblastí: Chodsko, Chodské kolo a tanec „do kolečka“, Valašsko - Kovářský, Černá vlna, Bystřický, Točená, Šotyška, Odzemek

Záhoří – Špiclpolka

Výsledky učení

Posluchač získá informace o daném regionu, jejich zpracování a využití při výuce lidových tanců, při zpracování podkladů pro výuku lidového tance. Zvládá praktické provedení uvedených tanců i jejich varianty. Dokáže odborně popsat technická cvičení, vysvětlit povahu jednotlivých tanců. Předmět rozšiřuje již probranou látku o komplikovanější taneční materiál a tance z dalších folklórních oblastí.

Předpoklady a další požadavky

nejsou

Literatura

BONUŠ, František. Tance, písně a hudba plzeňského kraje. Praha: SNKLHU, 1955. 213 s., 32 s., 31 s.

KOS, Bohumil. Mužské lidové tance: instruktážní brožura pro nácvik lidových tanců ve vojenských souborech. Praha: Naše vojsko, 1953. 107 s.

DRDÁCKÝ, František. Lidové tance. České lidové tance a taneční pásma v úpravě pro tělovýchovné hnutí, školy a zájmovou uměleckou činnost. 1. vyd. Praha: Olympia, 1983. 220 s. Sbírka příruček pro cvičitele.

KREJČÍ, Pavel a PROCHÁZKOVÁ, Jarmila. Písně, tance a lidé v Podkrkonoší. 1. vyd. Hradec Králové: Kruh, 1984. 254 s., [24] s. obr. příl. Kraj.

VETTERL, Karel. Lidové písně a tance z Valašskokloboucka. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1955.

SOCHA, Vincenc, ed. Lidové tance na Lašsku. Část I 1. vyd. Lhotka, p. Metylovice: V. Socha, 1948. 38 s.

Hodnoticí metody a kritéria

Ústní a praktická prověrka praktických a teoretických znalostí, odborný popis technických cvičení, teoretická i pohybová příprava k výuce vybraného tance, její dílčí předvedení a didaktický komentář jednotlivých prvků a vazeb,

absolvování workshopů pořádaných katedrou

Další požadavky: docházka 75 %

Poznámka

nejsou

Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:

Rozvrh zatím není připraven

Rozvrh na letní semestr 2024/2025:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů