Festival Jeden svět

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MFEJS zápočet 1 6 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 21 až 26 hodin domácí příprava anglicky, česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Katedra

Předmět zajišťuje Katedra dokumentární tvorby

Obsah

Jeden svět každoročně upozorňuje na důležitá témata, která hýbou společností. Program dvacátého šestého ročníku festivalu kromě tradičních soutěžních sekcí nabídne sedm nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i fikční filmy s lidskoprávní tematikou.

V Mezinárodní soutěži bude prezentován v české premiéře snímek Mezi tmou a světlem (Flickering Lights). Dokumentární film o elektrifikaci vesnice na indicko-myanmarské hranici byl loni oceněn na festivalu IDFA cenou za nejlepší kameru Mezinárodní soutěže. Režisérka Anupama Srinivasan a režisér Anirban Dutta film rozeberou také v rámci své masterclass na FAMU, která se uskuteční v pondělí 25. 3. 2024 v čase 19-20:30h v Projekci FAMU.

Anotace filmu Mezi tmou a světlem:

Životní rytmus vesnice Tora na indicko-myanmarské hranici je zcela závislý na střídání denního světla a temnoty noci. Dokument sleduje pomalý proces elektrifikace a toho, co se stane, když na věci zahalené tmou dopadne svit zářivek. Tora je zapomenutý kout světa, kde nejsou cesty, škola, vodovod ani práce. Nechybí naopak dlouhotrvající konflikt mezi místní komunitou a vládou. Čas jako by se tady zastavil, místní doma vaří na otevřeném ohni, za svitu baterek pletou košíky z trávy a po večerech zpívají náboženské hymny. Všichni věří, že elektřina nastartuje pozitivní změnu, přinese nové ekonomické možnosti a kýženou nezávislost na okolním světě. Když se ale rozsvítí první žárovky a dorazí vysněná lednice, místní si začínají uvědomovat, že cenou za technologický pokrok je i ztráta hodnot, které do té doby považovali za samozřejmé.

Anupama Srinivasan a Anirban Dutta žijí v indickém Dillí. Srinivasan je absolventkou Harvardu a Film and Television Institute of India, Dutta zahájil svou kariéru v televizním prostředí. V průběhu let režírovali své individuální dokumentární projekty, v posledním roce pak uvedli dva společné celovečerní filmy – Mezi tmou a světlem (2023, Flickering Lights) a Nocturnes (2024). Druhý zmiňovaný získal na posledním festivalu v Sundance cenu World Cinema Documentary Special Jury Award for Craft.

Od středy 20. 3. do pátku 22. 3. 2024 budou v Projekci FAMU probíhat také projekce filmů z české soutěže Jednoho světa pro porotu; na těchto projekcích jsou studenti i pedagogové FAMU vítáni – vstup zdarma:

Středa 20. 3. Projekce FAMU

15:30 - 17:00 Tady Havel, slyšíte mě? (r. Petr Jančárek, 2023, 86´)

Dosud nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla v osobním portrétu stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní.

Místo vysněného státnického důchodu, čtení a chození do divadel zůstává Václav Havel aktivním politikem ve výslužbě, který cestuje po všech kontinentech, aby šířil hodnoty demokracie. Dokument je mnohovrstevnatým příběhem o odcházení velkého muže, jenž neztrácí nadhled ani smysl pro humor. Na sklonku života se Havel zamýšlí nad svým vlastním odkazem, ale i nad obecnými hodnotami lidství a demokracie ve dvacátém prvním století. Jak nakonec sám přiznává, exprezidentství je jedno z nejnáročnějších povolání, které za svůj život vykonával.

Čtvrtek 21. 3. Projekce FAMU

15:00 - 16:15 Jiříkovo vidění (r. Marta Kovářová, 2023, 77´)

Umělkyně Marta se společně se svým otcem, vědcem Jiřím, vydá na cestu s cílem zachránit svět, ale i vzájemně si porozumět. Dokument je humornou observací rodinného snu, který se ale ne vždy setkává s pochopením veřejnosti.

Režisérka Marta Kovářová natočila globální home esej, která je portrétem jejího otce Jiřího Svobody, uznávaného fyzika, jenž přichází s „jednoduchým“ plánem na záchranu světa – sjednotit systém zpoplatnění těžby uhlíku. Ale protože je Jiří pouze podezřelým fyzikem, nikoliv klimatologem nebo politikem, není jeho hlas ve veřejném prostoru slyšet. Ačkoliv Marta a Jiří společně objíždějí mezinárodní summity, zdá se, že jejich úsilí nepřineslo po roce žádný pokrok a zůstává pořád jejich soukromou domácí revolucí. Zatímco tahle skutečnost Martu emočně vyčerpává a klade si ji za vinu, Jiří si zachovává flegmatický přístup nejen k otázkám vědy, ale i k životu.

Pátek 22. 3. Projekce FAMU

15:00 - 16:40 Vězení dějin (r. Jan Gogola ml., Matěj Hrudička, 2023, 92´)

Hlavní postavou filmu je bývalá uherskohradišťská věznice. V jejích stěnách zůstaly zasuté mnohé nevyřčené vzpomínky. Dokument je prostřednictvím série exkurzí propouští na svobodu.

Věznice v Uherském Hradišti patří k temným místům československé historie. Za protektorátu ji využívalo gestapo. Po válce se tam konaly lidové soudy a veřejné popravy. Později v ní byli vězněni a týráni lidé nepohodlní komunistickému režimu. Od roku 1960 budova pomalu pustne. Tíživé vzpomínky ale zůstaly vryty do jejích zdí. Režiséři filmu se paměť místa rozhodli oživit pomocí několika situačních setkání se zástupci různých generací, do jejichž životů věznice zasáhla. Kromě dobového kontextu a osobních prožitků je ale zajímají také zvuky, barvy, světla a stíny vězeňského areálu.

Pátek 22. 3. Projekce FAMU

17:00 - 18:30 Poznámky z Eremocénu (r. Viera Čákanyová, 2023, 78´)

Dnešní dobu lze označit za Eremocén, věk osamělosti. Co v nás vzbuzuje pocit existenciální izolace a jak se s ním můžeme vyrovnat?

„Toto je zpráva o tom, co se stalo s druhem Homo sapiens na planetě Zemi, ve Sluneční soustavě, v galaxii Mléčná dráha, přibližně 13,8 miliardy let od předpokládaného vzniku vesmíru.“ Těmito slovy začíná snímek, který je koncipován jako vzkaz v lahvi, jenž autorka zasílá svému virtuálnímu budoucímu já i příštím generacím. Žijeme ve světě, který dravým tempem vyvíjí převratné technologie, jako jsou blockchain či umělá inteligence. Současně ale čelí vzestupu nedemokratických režimů a čím dál zřetelnější katastrofě v podobě globální změny klimatu a úpadku biodiverzity. Experimentální film kombinující analogové i digitálně upravené záběry naznačuje dopad této doby na duševní zdraví jednotlivce i na společnost jako celek.

Další projekce filmů (anotace a promítací časy) najdete od 5. března na https://www.jedensvet.cz/.

Výsledky učení

Seznámit studenty se současnou zahraniční dokumentární produkcí díky festivalu Jeden svět.

Předpoklady a další požadavky

žádné.

Literatura

https://www.jedensvet.cz/program

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast na Masterclass Anirban Dutta, Anupama Srinivasan a doložit účast na minimálně 3 projekcích festivalu Jeden svět (vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU 20-22. 3. 2024).

Poznámka

modulová výuka KDT FAMU

Přednášející: Anirban Dutta, Anupama Srinivasan (garantují Alice Růžičková a Lea Petříková).

Termíny a místo konání: pondělí 25. 3. 2024 19:00 - 21:30h v Projekci FAMU. Masterclass Anirban Dutta a Anupama Srinivasan a návštěva nejméně 3 projekcí v rámci festivalu Jeden svět (20. - 28. 3. 2024)

Podmínky atestace: zá/1 – 100% účast na Masterclass Anirban Dutta, Anupama Srinivasan + doklad přítomnosti na 3 projekcích (zakoupenými vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU 20-22. 3. 2024)

Kapacita: 50

Volitelný pro: FAMU

Jazyk výuky: anglicky a česky

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů