Střihová skladba (8204R029)
bakalářský obor
Na obor se již nepřijímají studenti. Výuka oboru končí 31. 12. 2024.
Požadavky na uznání předchozího vzdělání
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.
Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU
Kvalifikační požadavky a předpisy
Kvalifikační požadavky: úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání poskytovaného v konzervatořích.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
Profil oboru
Katedra připravuje posluchače pro střihovou skladbu v plném rozsahu audiovizuálních médií (film, TV, video, nová média) s důrazem na soustavné rozvíjení skladebných a tvůrčích schopností a s ohledem na nové digitální technologie.
Výuka je zaměřena na zvládnutí klasické i počítačové technologie, ovládání a tvůrčí využití gramatiky a estetiky filmových výrazových prostředků v obrazové i zvukové složce a na schopnosti praktického provedení díla.
Hlavní výsledky učení
Absolvent bakalářského studia je připraven ke střihu běžných filmových a televizních žánrů, včetně tvorby na poli nových médií. Zvládá běžně dostupné technologie v oboru, ovládá gramatiku a estetiku audiovizuálních výrazových prostředků v obrazové i zvukové složce a je schopen jejich technického i tvůrčího využití. Získal poměrně široké znalosti v uměnovědných a společenských oborech včetně širšího kulturního rozhledu.
Profesní profil absolventů s příklady
Absolvent je schopen zastávat asistentskou pozici i postavení hlavního střihače, a to v oblasti filmu i televize.
Přístup k dalšímu vzdělávání
Studium magisterského programu oboru Střihová skladba.
Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)
Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému.
Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný.
Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkouška může být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.
Požadavky pro úspěšné absolvování
Student splní požadavky odpovídající studijnímu plánu.
Student složí státní závěrečnou zkoušku:
Obhajoba státní závěrečmé bakalářské práce / Defense of Theoretical Work
Bakalářské praktické práce / Bachelor Films
Dějiny filmu z hlediska střihové skladby / History of Cinematography from the Perspective of Editing
Praktická Dramaturgie / Practical Dramaturgy
Praktická dramaturgie a naratologie / Practical Dramaturgy and Narratology
Otázky z technologie / Questions of Technology
Teorie střihové skladby / Theory of Film Editing Syntax
Forma studia
prezenční