Trénink lidového tance 6
Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
107TLTA6 | zápočet | 2 | 2 hodiny CVIČENÍ týdně (45 minut), 29 až 39 hodin domácí příprava | česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Obsah
Praktické provedení uvedených tanců. Jednotlivé variace i celky tanců s jejich varianty. Větší a složitější celky tanců s důrazem na technické provedení. Posluchač si praktickým osvojováním na sále prohlubuje své dovednosti, především ve spojitosti s pedagogickým seminářem v návaznosti na poznávání etnografických oblastí Čech, Moravy a Slezska.
Tematické okruhy:
- Složitější taneční kroky z vybraných etnografických oblastí: každý posluchač pracuje na zvládnutí speciálních tanečních kroků se zaměřením na oblastní specifika pohybů.
- Zvládnuté taneční kroky se pojí do větších celků, kombinací. Spojují se technicky náročnější kroky ve vazby. Párový tanec je v lidovém tanci zcela nezaměnitelný, a proto je mu věnována velká pozornost. Kombinují se různá párová držení a způsoby výměny držení v páru.
- Rytmické obměny kroků: Kroky jsou prováděny v různých prostorových, tempových i rytmických obměnách. Každý krok má svůj schematický a rytmický základ. Rytmická obměna tvoří v technickém provedení kroku změny, jež jsou základem rozdílnosti folklorních oblastí.
- Další možné varianty kroků lidového tance: Ukázkami a praktickým srovnáváním odlišností kroků jednotlivých oblastí, zdokonalujeme charakter a způsob tance, který je v dané oblasti typický.
- Kombinace kroků: Krokový materiál tanců - Lašský Mazur, Roveňačka, Zbojnická a Káčer, Rejdovák a Rejdovačka, Dratenik a Kozok, Kopaničářský čardáš, Starodávný, Zbujan, Pletený, Skočná.
- Krokové motivy: mazurový trojkrok s převáděním partnerky, valašský krok s obtáčením partnerky kolem partnera, cval se změnami směrů, dvojkolka s postupem šikmo v před a s otáčením v páru.
- Polkový krok s rytmizovanými dupy, polka v páru s podtáčením dívky a další variace pro polku, Rozbor schéma tanců s volnou vazbou na hudební doprovod, předzpěv před muzikou (pohyby tanečníků při předzpěvu) roztančení v páru, cifrování chlapce a víření děvčete.
- Rejdováková sousedská s výměnou míst a procházením pod rukou, polka rejdovačka se změnou směru pohybu, s výměnou míst tanečníků a s obratem ve výskoku o ? i celý obrat, polka s výměnou protějších míst tanečníků, průplet v počtu čtyř tanečníků.
- Patošpičkové kroky z Kopaničářského čardáše, přetáčení dívky ze strany na stranu přeskoky a valašským krokem, dělený krok starodávného, lašská polka v rusavském držení a otáčení páru, malý a velký vybíjaný, malý vybíjaný v otáčení v páru, různé způsoby průpletů a zaplétání v dívčích chorovodech a pletených, skočná ve vazbách s dalšími kroky, rytmickými dupy a doprovodným pohybem paží s obraty ve výskoku o 1/2, celý obrat a 1 a 1/2 obratu.
Výsledky učení
Posluchač získá informace o daném regionu, jejich zpracování a využití při výuce lidových tanců, při zpracování podkladů pro výuku lidového tance. Zvládá praktické provedení uvedených tanců i jejich varianty. Dokáže odborně popsat technická cvičení, vysvětlit povahu jednotlivých tanců. Předmět rozšiřuje již probranou látku o komplikovanější taneční materiál a tance z dalších folklórních oblastí.
Předpoklady a další požadavky
nejsou
Literatura
BARTOŠ, František a JANÁČEK, Leoš. Národní písně moravské. [I], Národní písně moravské; v nově nasbírané. Praha: Česká akad. cís. Fr. Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1901. CXXXVI, 480 s.
BURAŇOVÁ, Anna et al. Slezsko: popisy tanců ke stejnojmenné videokazetě. Strážnice: Ústav lidové kultury, 1997. 188 s. Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska; díl 10. ISBN 80-86156-00-1.
DRDÁCKÝ, František. Lidové tance: české lidové tance a taneční pásma v úpravě pro tělovýchovné hnutí, školy a zájmovou uměleckou činnost. 1. vyd. Praha: Olympia, 1983. 220 s. Sbírka příruček pro cvičitele zákl. a rekreační tělesné výchovy; Sv. 18.
HOLAS, Čeněk, ed. České národní písně a tance. Díl I., Díl II., Díl III., Díl IV., Díl V., Díl VI., Písně duchovní: Klatovsko a Domažlicko. Pošumaví. (Prácheňsko). Jižní Čechy. Milevsko. Chrudimsko a Polabí. Nástrojová hudba [hudebnina]. Praha: B. Kočí, 1908-1910. 1 zpěvník (218, 199, 308, 259, 292 s.).
HYNKOVÁ, Libuše. Výběr lidových tanců. Komenium Praha, 1985
JELÍNKOVÁ, Zdena. Haná: popisy tanců ke stejnojmenné videokazetě. Strážnice: Ústav lidové kultury, 1997. 214 s. Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska; díl 6, část 2. ISBN 80-86156-01-X.
KOS, Bohumil a STRUSKA, František. Mužské lidové tance: Instruktážní brožura pro nácvik lidových tanců ve vojenských souborech. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1953. 207 s. Armádní soutěž tvořivosti; sv. 14.
KOS, Bohumil. Lidové tance ve školní tělesné výchově. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1976. 260 s. Edice metodických příruček.
KOZÁKOVÁ, Zlata. Sokolské slety. Praha : Orbis, 1994. ISBN 80-235-0029-5.
KREJČÍ, Pavel. Podkrkonošské tance. Praha: Ústřední dům lidové tvořivosti, 1956. 65 s.
LAUDOVÁ, Hannah. Jižní Čechy: popisy tanců ke stejnojmenné videokazetě. Strážnice: Ústav lidové kultury, 1995. 158 s. Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska; díl 2.
MICHAL, Josef a kol. Písně a tance z Hradecka. 1. vyd. Hradec Králové: Nakl. Kraj. domu osvěty, 1959. 223, [1] s.
REJŠEK, Radomil a LAUDA, Jaromír. Rejdovák a rejdovačka. Praha: Ústav pro kulturně výchovnou činnost, 1982. 48 s. Taneční repertoár.
SEIDEL, Jan, ed., TREFIL, Václav, ed. a ŠPIČÁK, Josef, ed. Zahrajte mi do kola!: tance českého lidu. Vydání 1. V Praze: L. Mazáč, 1945. 284 - [4] s.
STAVĚLOVÁ, Daniela. Lidové tance v guberniálním sběru z roku 1819: příspěvek k historické typologii české lidové taneční kultury. Vyd. 1. Praha: Informační a poradenské středisko pro místní kulturu, 1996. 117 s. ISBN 80-7068-039-3.
TRAXLER, Jiří. Písně krátké Jana Jeníka rytíře z Bratřic. Díl 1. 1. vyd. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 1999. 588 s. ISBN 80-85010-39-9.
VYCPÁLEK, Josef. České tance: 145(s varianty 185)čes. lid. tanců které zejména na Rychnovsku, Choceradsku i Táborsku sebral a zevrubně popsal... Praha: B. Kočí, 1921. 196 s.
Hodnoticí metody a kritéria
Praktická prověrka znalosti alespoň jednoho vyučovaného tance, příprava rozcvičení k lekci lidového tance se zaměřením na zvolenou etnografickou oblast.
Další požadavky: docházka 75 %
Poznámka
nejsou
Další informace
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Choreografie (Bc) od 2022/23 (povinně volitelný předmět)
- Pedagogika tance (Bc.) Klasický tanec od 2022/23 (povinný předmět s možností opakovaného zapsání)
- Pedagogika tance (Bc.) Moderní a současný tanec od 2022/23 (povinný předmět s možností opakovaného zapsání)
- Pedagogika tance (Bc.) Lidový tanec od 2022/23 (povinný předmět s možností opakovaného zapsání)