Hudebně rytmická výchova 2
Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
205RVBK2 | zkouška | 2 | 8 hodiny CVIČENÍ za celý semestr (45 minut), 44 až 54 hodin domácí příprava | česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Obsah
Základním cílem předmětu v rovině teoretické je orientace v základech hudební nauky a obecně historický přehled vývoje evropského hudebního myšlení. V poloze dovednostní posluchač zvládne v elementární podobě hru na zobcovou flétnu a využije svých schopností hry na další hudební nástroje a pěveckých zkušeností v souborové hře. Předmět je koncipován jako dvousemestrální.
Tematické okruhy:
- Hudební formy. Motiv, téma, předvětí, závětí. Práce s hudebním motivem. Velká a malá forma. Písňová forma, sonátová forma, variace, rondo, kánon. Hudební ukázky.
- Obecný přehled evropského hudebního myšlení. Období do gregoriánského chorálu. Gregoriánský chorál, romanika. Gotika, ars antiqua, ars nova. Renesance. Baroko. Klasicismus. Romantismus. Secese, impresionismus, expresionismus. Období do 2. světové války. Hudba 50. a 60. let 20. století. Jazz, country, folklor, folk, pop...
- Hra na nástroj. Hra na zobcovou flétnu v rozsahu c1- g2. Hra z listu. Hra na jiný hudební nástroj.
- Zpěv. Přirozený zpěv a capella lidové píseň z oblasti svého rodiště (bydliště) s přihlédnutí k vlastním pěveckým dispozicím.
- Didaktika rytmických a vokálně-instrumentálních činností.
- Posouzení vhodnosti skladby pro děti různých věkových skupin podle partitury.
- Metodika a způsoby nácviku skladby vokální a instrumentální.
Výsledky učení
Posluchač navazuje na předchozí semestr – osobní rozvoj svých hudebních dovedností v základní hudební teorii dané obsahem kurzu. Rozšíří tónový rozsah hry na zobcovou flétnu v rozsahu c1-g2, pozná další zákonitosti souborové hry ve vztahu k hudební formě a dějinám evropské hudby s využitím stupnic, intervalů a akordů. V oblasti dovednostní dokáže interpretovat hudební text do výše svého talentu hudebně rytmických předpokladů a v oblasti teoretické dle obsahu kurzu. Posluchač si prohloubí základní způsoby a metody nácviku rytmu a melodie v souborové hře, především ve vztahu k rozmanitosti skupiny studentů s rozdílnou mírou hudebního talentu, úrovní vlastních hudebně interpretačních dovedností a zapojením každého člena skupiny v rámci souborové hry. Zapíše transpozici melodie včetně akordů do jiné tóniny a dokáže ji interpretovat zpěvem a instrumentálním výkonem. Pozná metody a formy nácviku melodie a rytmu a dokáže vyhodnotit vhodnost hudebního textu ve vztahu k žákům – jejich věkovým zvláštnostem a úrovni jejich hudebně interpretačních dovedností.
Předpoklady a další požadavky
Nejsou.
Literatura
Povinná literatura:
- KOLAFA, Jiří. Hudební nauka pro nehudebníky. 2., rev. vyd. Praha: AMU, Divadelní fakulta / Filmová a televizní fakulta, 1999.108 s. ISBN 80-85883-47-3.
- ZENKL, Luděk. ABC hudebních forem. Praha: Supraphon, 1984. 256 s.
- ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky. Praha: Supraphon, 1976. 200 s.
- Zpěvník lidových písní dle výběru studenta.
Doporučená literatura:
- DOLINSKÝ, Antonín. Hudební nauka: Učebnice hudební nauky pro 1. až 3. třídu hudebních škol: 1. díl. 3. vyd. Praha: SNKLHU, 1957. 132 s.
- DOLINSKÝ, Antonín. Hudební nauka. Učebnice hudební nauky pro 4. až 7. třídu hudebních škol 2. díl. Praha: SNKLHU, 1957. 120 s.
- HURNÍK, Ilja; EBEN, Petr aj. Česká Orffova škola I: Začátky. Praha: Supraphon, 1969. 100 s.
- MOUREAU, Michel. K hudbě přirozenou cestou: Využití Martenotovy metody při rozvoji dětské hudebnosti: Určeno předškolním dětským zařízením, mateřským a základním školám. Přel. Jaroslava Modrochová. Praha: ARTAMA, 1995. 40 s. ISBN 80-7068-092-X.
- VÁŇOVÁ, Hana. Hudební tvořivost žáků mladšího školního věku. Praha: Supraphon, 1989. 200 s. Comenium musicum, sv. 19. ISBN 80-7058-149-2.
Studijní pomůcka:
- Hudební nástroj – zobcová sopránová flétna
Hodnoticí metody a kritéria
Kredity jsou uděleny na základě zkoušky ústní (hudebně dovednostní – v souboru i jednotlivě) a písemné (test z hudební teorie). Práce studentů je završena individuální samostatnou hudebně dovednostní prací – zvládnutím hudební teorie, hrou na zobcovou flétnou, zpěvem lidové písně z oblasti svého bydliště, obecně hudebním přehledem a aktivní účastí v souborové interpretaci hudební skladby.
Další požadavky na studenta: aktivní zapojení do výuky, docházka (min. 75 %), vlastní hudební nástroj (zobcová sopránová flétna).
Další informace
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Dramatická výchova bakalářské kombinované (povinný předmět s možností opakovaného zapsání)