Umělecký projekt
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
180UPZT | zápočet | 6 | česky | akademický rok |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Aleš DVOŘÁK, Marek FRIČ, Jiří GEMROT, Milan GUŠTAR, Zdeněk OTČENÁŠEK, Sylva STEJSKALOVÁ, Ondřej URBAN, Tomáš ZIKMUND
Katedra
Předmět zajišťuje Katedra zvukové tvorby a hudební režie
Obsah
Cíl výuky:
Díky souhrnu „Specializované aktivity“, který se skládá z publikačních, odborných, uměleckých či pedagogických aktivit plánovaných v součinnosti se školitelem, s Výzkumným centrem hudební akustiky MARC a s KZTHR student získá potřebné zkušenosti při psaní odborných článků v českém i cizím jazyce, realizací odborných a uměleckých projektů a výukou.
Tematické okruhy:
Specializované aktivity mohou být kombinovány na základě příkladů uvedených v rámcovém studijním plánu, z čehož:
Umělecký projekt se věnuje přípravě, nahrávání a zpracování zvukového záznamu většího hudebního tělesa, živého přenosu (live stream), ozvučení sálu apod. s předpokládanou minimální časovou náročností (viz rámcový studijní plán)
Výsledky učení
Student získá nové komplexní zkušenosti při práci mistra zvuku nebo hudebního režiséra v nahrávacím týmu, při komunikaci s umělci při realizaci vlastních uměleckých záměrů a technických řešení, ideálně s vazbou na dizertační projekt.
Předpoklady a další požadavky
nejsou
Literatura
Povinná literatura: elektronické zdroje a archiv Knihovny HAMU, Archiv Zvukového studia HAMU – zdroj nahrávek sloužících ke studiu dané problematiky
Doporučená literatura:
Profilace ZVUKOVÁ TVORBA:
SYROVÝ, Václav. Hudební zvuk: příspěvek k teorii zvukové tvorby. 1. vyd. Praha: Akademie múzických umění v Praze, 2009. 303 s. ISBN 978-80-7331-161-2 (brož.).
Profilace HUDEBNÍ REŽIE:
Audio / Video
Berliner Philharmoniker. Digital Concert Hall. Dostupné z: https://www.digitalconcerthall.com/en/home
Naxos Music Library. Dostupné z: https://www.naxosmusiclibrary.com/login
Nahrávky budou upřesněny vyučující/m v průběhu semestru.
Hudebniny
Notové partitury budou upřesněny vyučující/m v průběhu semestru.
Knihy
FUKAČ, Jiří. Hudba a média: rukověť muzikologa. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1998. 258 s.
MCLUHAN, Marshall. Jak rozumět médiím : extenze člověka. Praha: Odeon, 1991. 350 s.
OČADLÍK, Mirko. Smetanovská diskografie: kritický soupis gramofonových snímků Smetanovy hudby. Praha: Orbis, 1939. 162 s. SMEJKALOVÁ, Sylva. Nároky na funkci hudební režie v digitálním vícestopém nahrávacím procesu. Praha, 2018. 164 stran, obrazové přílohy.
ŠÍP, Ladislav. Nahrávání a reprodukovaná hudba. 1. vyd. Praha: SHV, 1962. 82 s.
ŠÍP, Ladislav. Pěvci před mikrofonem. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960. 92 s.: fotografie.
Článek z časopisu
SMOLKA, Jaroslav. Některé problémy hudební režie. In: Hudební rozhledy. Praha: Společnost Hudební rozhledy, 1948-. svazky. 1976/č. 6, str. 275 - 280. ISSN 1805-6482.
SMOLKA, Jaroslav. Hudební režisér jako spolutvůrce trvalého záznamu interpretova výkonu a jiné problémy muzikologické reflexe výkonného umění, Česká a slovenská hudební interpretace po roce 1945 a její ohlas. In: Sborník materiálů z muzikologické konference Janáčkiana VIII. Ostrava 6. a 7.6.1984, Krajské kulturní středisko Ostrava a Slezské muzeum Opava 1985, str. 72 - 80.
SMOLKA, Jaroslav. Hudební režie jako moderní umělecké profese. In: Gramorevue. 1992/č. 6, str. 5. ISSN 0323-0783
SMOLKA, Jaroslav. Moderní trvalé zvukové záznamy Smetanovy Vltavy s Českou filharmonií a jejími šéfy. In: 100. výročí České filharmonie: Historie, osobnosti, kontexty. Sborník z mezinárodní muzikologické konference pořádané Českou filharmonií ve spolupráci s Ústavem pro hudební vědu Akademie věd České republiky. Praha, Rudolfinum, Malá galerie 17. a 18. 10. 1996 / Praha : Česká filharmonie, 1997 str. 68 - 84.
SMOLKA, Jaroslav. Vzpomínky na spolupráci s Karlem Ančerlem při nahrávání gramofonových snímků České filharmonie. In: 100 let České filharmonie: Historie, osobnosti, kontexty. Sborník z mezinárodní muzikologické konference pořádané Českou filharmonií ve spolupráci s Ústavem pro hudební vědu Akademie věd České republiky. Praha, Rudolfinum, Malá galerie 17. a 18. 10. 1996 / Historie, osobnosti, kontexty. Sborník z mezinárodní muzikologické konference pořádané Českou filharmonií ve spolupráci s Ústavem pro hudební vědu Akademie věd České republiky. Praha, Rudolfinum, Malá galerie 17. a 18. 10. 1996 / Praha : Česká filharmonie, 1997 s. 125-128.
Další literatura bude upřesněna vyučující/m v průběhu semestru.
Hodnoticí metody a kritéria
Student splní úkoly zařazené mezi Specializované aktivity tak, že využije aktuálních možností a nabídek k publikaci, k účasti na konferencích, k vytvoření projektu či výuce na základě doporučení a schválení oborové rady.
Student získá zápočet předložením realizovaného uměleckého projektu, provedením hudební režie, vytvořením zvukového snímku odpovídajícího rozsahu a náročnosti.
Poznámka
není
Rozvrh na akademický rok 2024/25:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Zvuková tvorba a hudební režie (D) od 2023/2024 (Povinně volitelné předměty)