Bicí nástroje (8201T001)
magisterský obor
Na obor se již nepřijímají studenti. Výuka oboru končí 31. 12. 2024.
Požadavky na uznání předchozího vzdělání
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.
Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).
Kvalifikační požadavky a předpisy
Ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu bakalářském v oboru Bicí nástroje.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
Profil oboru
Úkolem studia je dokonalé zvládnutí techniky hry na bicí nástroje, vybudování sólového a komorního repertoáru, praktická zkušenost s koncertní činností včetně vlastní dramaturgie, průprava pro pedagogickou činnost. Možnost hlubšího zaměření (specializace) na některý ze specifických podoborů bicích nástrojů -marimba, vibrafon, multipercussion, tympány apod..
Hlavní výsledky učení
Zvládnutí příkladů základního světového repertoáru skladeb pro bicí nástroje. Živý kontakt s novými světovými trendy. Schopnost reagovat na neustálý dynamický rozvoj nových technik a zvukových možností, využívaných především v hudbě soudobé a schopnost aktivně k tomuto rozvoji přispívat. Schopnost podílet se na vzniku nových skladeb.
Schopnost aktivní interakce nejen s jinými hudebními nástroji ale i mezioborové: bicí nástroje + tanec, pantomima, elektronická hudba, hudebně výtvarné projekty apod.
Profesní profil absolventů s příklady
Studenti a absolventi tohoto programu působí v předních českých hudebních tělesech symfonických, operních i komorních, podílejí se na hudebních i mezioborových projektech jako sólisté a členové komorních uskupení. Pedagogicky působí na základní, středoškolské i vysokoškolské úrovni.
Přístup k dalšímu vzdělávání
Studium doktorského programu oboru Interpretace a teorie interpretace. Programy celoživotního vzdělávání, mistrovské kurzy atd.
Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)
Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému. Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný. Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkouška může být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.
Požadavky pro úspěšné absolvování
Student splní požadavky odpovídající studijnímu plánu. Student složí státní závěrečnou zkoušku. Podmínkou připuštění k magisterským zkouškám je realizovaný absolventský koncert. Dále je povinné vypracování doplňkové teoretické písemné práce v souladu se zadaným tématem (obhajoba je rovněž součástí státní zkoušky).
Státní magisterská zkouška má tyto části:
- Diplomová práce a její obhajoba (teoretická písemná práce)
- Diskuse a obhajoba magisterského koncertu
Forma studia
prezenční
Garant oboru
Obor je součástí studijního programu
- Hudební umění – (N8201)