Hudební umění (N8201)
Typ programu | Forma studia | Profil programu | Standardní doba studia | Jazyk výuky | Katedra |
---|---|---|---|---|---|
magisterský navazující na bakalářský | 2 roky | česky |
Garant studijního programu
Cíle studia ve studijním programu
Profil absolventa studijního programu
Výchova vysokoškolsky vzdělaných umělců, kteří studují skladbu, interpretační obory či obory hudebně teoretické a zvukovou tvorbu se zřetelem na výzkumnou, teoretickou a sólistickou činnost.
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů
Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému.
Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému.
Student má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný, tzv. děkanský termín. Děkanský termín je zkouška komisionelní, které se zúčastní děkan nebo jím pověřený proděkan. U hlavních předmětu a u klauzurních zkoušek není přípustný opravný termín.
V případě, že je student hodnocen stupněm „F“, nebo „nezapočteno“ je mu ukončeno studium podle § 56 odst. 1 písm. b) zákona o vysokých školách v platném znění. Na rozhodnutí se vztahuje § 68 zákona o vysokých školách v platném znění. Pokud se student ze závažných důvodů nemůže ke zkoušce dostavit, je povinen se předem omluvit, jinak je hodnocen stejně, jako kdyby u zkoušky neuspěl. Po dohodě s pedagogem muže student složit zkoušku i před stanoveným termínem.
Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem „Započteno“ (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. Muže být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. V případě hlavních předmětu probíhají zkoušky obvykle před komisí.
Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice „A, B, C, D, E, F“.
A (výborný výkon převyšující daná kritéria),
B (nadprůměrný standard s minimem chyb),
C (průmětný výkon s přijatelným počtem chyb),
D (přijatelný výkon s větším počtem chyb),
E (výkon vykazuje minimální naplnění kritérií),
F (nepřijatelný výkon).
Kromě uvedené stupnice se v informačním systému muže použít i označení „X“, které vyjadřuje stav, kdy bylo rozhodnuto klasifikaci v daném termínu neudělit. Hodnocení musí být zaneseno do informačního systému během dvou pracovních dnu následujících po složení zkoušky nebo získání zápočtu.
Obecné informace o přijímacím řízení
Přijímací řízení na magisterský studijní program je podmíněno absolvováním bakalářského studijního programu. Účelem přijímacího řízení je ověřit schopnost uchazeče k dalšímu rozvoji jeho talentu, teoretických znalostí a profesních dovedností.
Přijímací řízení nemůže být uchazeči prominuto. Obvyklou součástí přijímacího řízení je talentová zkouška. Pokud ji uchazeč úspěšně neabsolvuje, může být přijímací řízení s ním ukončeno předčasně.
O přijetí uchazeče do studia v magisterském studijním programu rozhoduje děkan na základě doporučení přijímací komise. Poslední instancí v přijímacím řízení je rektor. Jeho rozhodnutí je konečné.
Konkrétní požadavky pro přijetí ke studiu jsou zveřejněny na prostřednictvím webových stránek http://www.hamu.cz/studium/prijimaci-rizeni-hamu
Elektronická přihláška ke studiu: https://prihlaska.amu.cz/apps/kos/prihlaska/
Návaznost na další typy studijních programů
Po absolvování a řádném ukončení magisterského studijního programu, je možné pokračovat v dalším studiu v doktorandském studijním programu.
Součásti státní závěrečné zkoušky a jejich obsah
Studium tohoto studijním programu se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Tato zkouška se koná před zkušební komisí složenou z profesorů, docentů a odborných asistentů fakulty, případně i z přizvaných odborníků schválených uměleckou radou fakulty. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledku jsou veřejné.
Student musí složit státní závěrečnou zkoušku nejpozději během dvou akademických let od splnění studijních povinností daných studijním plánem. Ke státní závěrečné zkoušce se přihlašuje student, který splnil studijní podmínky dané studijním plánem, odevzdal vysokoškolskou kvalifikační práci se všemi předepsanými náležitostmi a získal potřebný počet kreditů. Součástí zkoušky je obhajoba diplomové práce. Obsah státní závěrečné zkoušky pro jednotlivé studijní obory stanovuje děkan na základě návrhu příslušné katedry.
Státní závěrečná zkouška se klasifikuje stupnicí „A, B, C, D, E, F“. Celkové hodnocení státní závěrečné zkoušky určí zkušební komise neveřejným hlasováním.
Další studijní povinnosti
Charakteristika odborné praxe
Předpokládaná uplatnitelnost absolventů (typické pracovní pozice)
Platnost akreditace
Studijní program platný od | Platnost studijního programu končí |
---|---|
Výčet oborů/specializací
- Klavír - jazz
- Skladba
- Dirigování
- Operní režie
- Zpěv
- Klavír
- Varhany
- Cembalo
- Housle
- Viola
- Violoncello
- Kontrabas
- Harfa
- Kytara
- Flétna
- Hoboj
- Klarinet
- Fagot
- Lesní roh
- Trubka
- Pozoun
- Tuba
- Bicí nástroje
- Hudební teorie
- Hudební režie
- Hudební produkce
- Zvuková tvorba
Studijní plány programu
- Obor Skladba-specializace elektroakustická hudba (Mg)
- Obor Skladba-specializace filmová hudba (Mg)
- Obor Skladba-specializace skladba (Mg)
- Obor Dirigování (Mg)
- Obor Operní režie (Mg)
- Obor Zpěv (Mg)
- Obor Cembalo (Mg)
- Obor Klavír (Mg)
- Obor Varhany (Mg)
- Obor Harfa (Mg)
- Obor Housle (Mg)
- Obor Kontrabas (Mg)
- Obor Kytara (Mg)
- Obor Violoncello (Mg)
- Obor Viola (Mg)
- Obor Fagot (Mg)
- Obor Flétna (Mg)
- Obor Hoboj (Mg)
- Obor Klarinet (Mg)
- Obor Lesní roh (Mg)
- Obor Pozoun (Mg)
- Obor Trubka (Mg)
- Obor Tuba (Mg)
- Obor Hudební produkce (Mg) od 2016/17
- Obor Hudební režie (Mg) od 2016/17
- Obor Zvuková tvorba (Mg)
- Obor Bicí nástroje (Mg)
- Obor Hudební teorie (Mg) od 2016/17